14.10.2005
Pimp My Ride ennennäkemätön livetuunaus
Jo perinteeksi muodostunut syksyn X-treme Car Show, kerääsi yhteen vannoutuneimmat erikoisautoharrastajat, läheltä ja kaukaa. Helsingin Jäähallissa , valmisteltiin autoja ja pyöriä auliisti esille, viimeisen kerran, ennen talvisesongin alkua. Jäähalli autonäyttelyareenana ei ole maailman helpoimpia kohteita hyödyntää, mutta toisaalta, sen hyvät puolet ovat tietty tunnelma, jota voi jakaa eri tyylien mukaan. Tänä vuonna oli näyttelyvieraille tarjolla oma värikäs Tuninghalli, päähalli täynnä showlavan elämyksiä, enemmän jenkkipainotteista kalustoa, sekä suuren huomion saanut “Pimp My Ride” autonrakenteluesitys. Koskaan aikaisemmin ei tällaista rakentelua ole toteuttu tässä laajudessa ja tällä aikataululla.
On todennäköistä, että vastaavanlaisia projektia tullaan tästä innostuneenna näkemään monessa tulevassa tapatumassa.
Käytävillä, moni viihtyi tuttuja tavatessa, ja esillä oli erittäin hienoa kerhokalustoa, Car Babes emäntiä sekä oheistuotteita ja palveluita. Kolmannesta kerroksessa oli mahdollisuus kokeilla Driftinkiä RC autoradalla, ja etupihalla, pääsisäänkäynnin yhteydessä, RS Customs rakenteli vanhasta 4 ovisesta Chryslerista 2 paikkaisen avoauton. Ja, kun kaikki oli paikoillaan, juhlittiin näyttelypäivien välissä railakkaat näytteilleasettajabileet, Diskotek Stockholmissa.
» Katso galleria viikonlopulta
X-treme Car show´n palkitut ja tunnustuksen saaneet
Autonäyttely
Perinteiset Autoluokat ja X-treme Top 10 ei enää näytä riittävän. Sen verran kova oli taso autoissa vuoden 2005 X-treme Car Show´ssa. Näyttelyautot valitaankin tarkasti ja se on sinänsä jo saavutus kun tulee valituksi näyttelyyn. Kriteerit ovat että autot edustavat jotain uutta, innovatiivisia yksityiskohtia ja jos tulevat uudellen esille se on syystä A. uusia ideoita ja yksityiskohtia B, Auto on esillä yritysosastolla. Näin pääsee esille erikoisuudet, ei massa. Ja kävijöille tämä on tärkeätä, tänäkin vuonna kohderyhmä oli nuoret koululaiset, jotka innostuneena ovat huomisen päivän harrastelijoita
Raadilla oli vaativa työ saada kokoon listat voittajista, jotka jakautuivat kolmeen erään. Perinteiset autonäyttelyn luokat, X-treme Top 10 sekä X-treme Awardsit, jotka lähinnä edusti kunnianosoitus joillekin henkilöille jotka edistyksllisesti ovat omalla toiminnallaan edustaneet X-treme harrastusta vuoden 2005 aikana.
Original: Ford Mustang Mach 1 1970, Esa Liikanen, Oulu
Tuning : Toyota Supra Top Secret korisarjalla, Japan Auto, Norway
Rod & Custom: Ford Coupe 1932, Aulis Hämeenkorpi, Pohjanmaa
Street Machine: Chevrolet 1957, Petteri Vatanen,
Sport Car : Honda NSX Veisiden korisarjalla, Olle, Stockholm
Showcar : Hummer H2, Kari Rintamäki, Vaasa
Race Car: Off Road Formula Jeep, Ville Viikari, Helsinki
Truck : Scania R 500 2005, Kuljetus Ristimaa, Lapua
Projekti: Mazda RX7, Jore Tikkanen, Driftstyle, Helsinki
Paras somistus: Rat Bling, Hautausmaateema, Hannu & Teija Lemmetti, Kouvola
Show Bike: Iivo Invenius, Espoo
1. Strosek Porsche 911 Ruf Turbo, Petri Ilmarinen
2. Monster Car, Arunas, Liettua
3. Spider Renault, Jean Franco Inguscio, Belgia
4. GAZ 13 Tshaika Custom, Andrus, Tallinn
5. Saab 9-3, Xtreme Customs ( Boman ), Stockholm
6. Toyota Celica, Lukas Koos, Sweden
7. Geo Metro, Kenny Kyrk, NUT, Stockholm
8. Honda Minivan, Classe, Stockholm
9. Toyota Supra, Kevin B, Gothenburg
10. Lincoln Lowrider, Nåkab, Stockholm
Peoples Choise : Chevrolet Corvette Wide Body, Latvia
Ahkerin ajaja mantiellä Hannu Lemmetti, Kouvola
Ahkerin virittelijä - Risto Ojaniemi, Raahe
Ahkerin Maalaaja - Perttu Papunen , Parkano
Ahkerimmat Tuunaajat: Team LLA Tuning, Kangasala
Ahkerimmat toimitsijat ( X- talviajot ym. ) Moonlight Tuning, Kemiö
Ahkerin kiihdyttelijä, Toyota Supra, Tom Knös, Vaasa
Ahkerimmat driftaajat: Cyber Boost Bros, Kimmo Viherkoski & Marko Hyvönen, Turku
Onnea voittajille !
Kun pokaalit oli jaettu, oli Team LLA Tuningilla vielä puheenvuoro.
Tiimi jakoi oman pokaalin "Paras Romoottori", joka meni Helsinkiin,
yllätys, yllätys, Mikael Forsmanille ja Kirsi Ojaniemelle. Kiitos !!!
1. Honda Legend ( Skyline Look a like ) Cride, Vantaa
2. Toyota Paseo, Marika Hyvönen, Vantaa
3. Honda Civic, Tero Muotka, Kouvola
4. Opel Vectra, Henri Ranta, Pieksamäki
5. Toyota Supra, Jose Ruitz, Helsinki
6. Opel Astra, Antti Verho ja Anna Virtanen, Parola
7. Chevy Astro Van, Brotherhood Of Bling, Hollola
8. Chevy Monza STW, Jari Vasarainen, Klaukkala
9. VW Lafer MP, Triangle Motors, Turku
10. VW:t ja Anglia - Turo Mustonen, Kirkkonummi ja Juha Salmi, Hämeenlinna
11. Useat BMW:t ( Bimmer Club & Custom Works ) & Petri Niskanen, Södertälje
12. Nissanit ja Honda - Driftstylen osasto
13. Toyotat - Blazespeedin osasto
14. Subaru, Harri Mattinen, Helsinki
15. VW Golfit ( m.m. team ´Savage Factory.. )
16. Peugeot 106 Rallye, M. Tiainen, Helsinki
17. Mazdat ( Mazdago ), Oulu ja Helsinki
18. Skodat ( Ruotsista )
19. Celica ja Passat ( A -comin osasto )
20. VW Touran, Claes, Rockford Fosgate, Saksa
Vuonna 2006 X-treme Car Show´n ajankohta on 7.-8.10.2006. Ilmoittautuminen on käynnistynyt.
Ilmoittaudu ajoissa, ja varmista paikkasi.
X-treme kiitää kaikkia yhteistyökumppaneita, harrastajia, yrityksiä, mediaa, yleisöä, sekä ystäviä ja tukijoita onnistuneesta kaudesta 2005. Ensivuoden suunitelmat ovat käynnissä ja ajankohdat julkaistaan näillä sinuilla.
Värikästä syksyä ja työn iloa talli-illoille !