http://www.x-treme.fi/tapahtumat/1025.dsp
 
 
 

 
 

Samuel Hubinetten uusi Challenger säväytti Sema Showssa

08.11.2008

 

Muscle Cars @ SEMA 2008

Street ja retrotyylit jyräsivät

USA:n Presidentin vaalipäivänä 4.11 Nevadan Las Vegaksessa avautunut, neljän päivän mittainen maailman suurin autovarustelun uusimmat trendit sekä suuntaukset osoittava Sema Show, keräsi paikalle yli 100000 alan ammattilaista yli 100:sta maasta. Myös näytteilleasettajien määrä oli huomattava, lähes 2000. Sema Show on ammattilaistapahtuma, joka esittelee autoalan varustelun uutuudet sekä tulevien vuosien suuntaukset. Vaikka raju talouskriisi uhkaa lamaannuttaa myös autovarustelubisnestä, oli tämän vuoden Sema Show monen mielestä parempi kuin koskaan. Ja se näkyi. Ilahduttavaa oli, että mukaan oli lähtenyt ennätysmäärä autovalmistajia. Vaikka Sema Showssa ei varsinaisesti esitellä autouutuuksia, ovat silti konseptiautot sekä nykyiset ja tulevat uudet autot keskeinen osa näyttelyn sisältöä. Uusien autojen esilläoloerikoisuus onkin juuri niiden monipuolisessa varustelumahdollisuudessa. Monet autot ovat rakennettu vaikeaksi tunnistaa massiivisten bodykittien ja modausten ansioista kun taas toisaalta autovalmistaja on halunnut erityisesti korostaa auton tunnistettavuutta. Tämä vuosi ei ollut poikkeus näissä asioissa, ja näyttely pursui tunnettujen autosuunnittelijoiden ja autonrakentajien viimeisimpiä luomuksia, joita TV sarjojen tapaan rakennetaan hullun lailla viimeiseen metriin saakka. Kuten viimevuonna, myös tulevien vuosien ehdoton trendi on street style ja retrotyylit, jotka näkyivätkin vahvasti uusien autojen tyylisuunnassa. Näyttelyn päähuomio on maailmanlaajuinen autovarustelu, missä yritykset tuovat esille uutuuksiaan. Usein osastolla on nähtävillä yrityksen uusimpia pitkälle sponsoroituja autoja, mutta nähtävillä on myös sadoittaina harrasteautoja jokaisesta eri tyylisuunnasta.

Vannehallin valinnan vaikeus

Vanne -, ja rengasrintamalla on ollut jo pitkään kilpailua asiakkaista, joka näkyi myös tapahtumassa ajoittain suurena ruuhkana, vaikka käytäväleveyttä olikin pyritty suurentamaan aikaisemmista vuosista. Tämä on kuluttajan kannalta luonnollisesti hyvä asia, sillä ala uusiutuu tehokkaasti ja tarjonta on runsasta. Vanne- ja rengashallissa oli tänä vuonna selvästi enemmän näyttäviä Car babeja mukaan edistämässä kaupankäyntiä ja herättämässä ostajien huomiota, joilla tarjonnan suhteen saattoi tulla valinnan vaikeus.

Ensiesittelyssä Camaro 2010

General Motors oli valinnut Chevrolet Camaron 2010 viralliseksi julkistamistilaisuudeksi Sema Show. GM on ollut vahvasti mukana tukemassa näyttelyä jo usean vuoden ajan, eikä tämäkään vuosi ollut poikkeus. Uutta Camaroa ei vielä ole saatavilla ja esillä olleet konseptiautot edustivat näyttävästi tien, mihin GM:n leirissä ollaan menossa. Tämän hetkisten huhujen mukaan näyttäisi siltä, että Camarosta tulee automalli, jota ollaan tuomassa virallisesti Eurooppaan 2010, mutta aika näyttää. Kiinnostuneille tiedoksi, että auto on saatavilla keväällä 2009 ja varauksia on juuri aloitettu ottamaan vastaan.

Sema Showssa esiteltiin myös uusi Pontiac G8 mallisto, jonka senkin on povattu saapuvan Euroopan markkinoille.

Fordin 2005 aloittama rohkea retrobuumi on rohkea nosto historiasta, joka siten kirjoittaa toistamiseen itseään. Ford esittelikin omalla osastollaan laajan kokoelman uusia ja kuten tapahtuman luonteeseen kuuluu, viriteltyjä ja stailattuja retromusseja.

Maskuliininen Challenger keräsi katseita

Moparin osastolla on jo moneen vuoteen oltu tottuneita näkemään viimeisen trendin mukaan rakennettuja klassisia old school hengen muskeliautoja. Eikä tämäkään vuosi ollut pettymys tässä, mutta varsinaiset uutuudet olivat näitäkin kovempia. Mopar esitteli useita uusia versioita uudesta Challengerista, ja näistä kovin uusin Dodge Challenger SRT 10,versio, jonka konepellin alla kehrää suloisen äänekkäästi täysalumiini 8,4 litran pannu V10 Viperista, joka taas tuottaa jo vakiona 600 hevosvoimaa. Myös avoversio löytyy jo Floridalaisen koripajan tekemänä normaalimallin Challengerista.

Tämä jo jonkin aikaa odotettu uutuus on myös Formula D sarjan monikertaisen mestarin ”Grazy Sweden” Samuel Hubinetten uusin driftingauto. Uusi Challenger on rakennettu Formula D kaudelle 2009 ja jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, ollaan Pohjoismaihinkin puuhamassa vastaavanlaista autoa, jonka puikoissa voi nähdä Samuelin kaudella 2009, Samin vieraillessa Euroopassa.


Samuel haastattelussa uudesta drifteristään.

Samuelin uusi drifteri ja rullaluistimien rullat

Usein tullaan huomanneeksi, miten autoharrastajalla on uskomattomia visioita ja pieniä jänniä yksityiskohtia autossaan. Hubinette tunnetaan aivan omintakeisesta driftaus kyvystään ja tyylistään ajaa sladissa mahdollisimman läheltä ajoradan seinää. Nyt uuteen autoon onkin varusteltuna rullaluistimien rullat, jotka antavat mahdollisuuden myös osumaan, ilman suurempia vahinkoja. Tämä yksityiskohta sai jokaisen suun leveään hymyyn.

Samuel Hubinette ajaa 15.-16.11 Red Bull Driftingin maailmanmestaruuskilpailussa, jossa nähdään myös Nordic Drifting Seriestä edustava Fredric Aasbö omalla Toyota Suprallaan, joka on jo kuljetettu Los Angelesiin rahtilaivalla.

West Coast Customs Experience

Maailmankuulu rakenteluryhmä West Coast Customs Experience, vastasi tämän vuoden huikeimmasta live rakentelusta. Sema Show hallien etu-ulkotilaan oli rakentunut show tila, jossa oli mahdollisuus kokeilla sponsorien uusia rakentelu-, hitsaus-, sekä maalaustekniikkavälineistöä, unohtamatta viimeisintä elektroniikkaa. West Coast Customs Experience TV sarja alkaa näkyä Discoverylla loppuvuodesta. TV sarjaa aloitettiin esittämään Amerikassa samaan aikaan kun Big D vieraili Helsingissä X-treme Car Showssa 2008.

Innovatiivisten autorakennelmien lisäksi Sema esitteli lukuisat uudet autotuotteet ja niiden tunnettuja käyttäjiä aina designsuunnittelija Chip Foosesta, kilpa-ajajaan Mario Andriettiin ja kaikkea siltä väliltä.

Kuvagallerioita

» shows.autospies.com

» shows.autospies.com

» www.madwhips.com

Girls, Girls, Girls..


SEMA Show 2008 Girls


Mitä olisi Las Vegaksen autonäyttely ilman ökykalliita harrasteautoja?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
5.01 - 30.04.2010
29. - 30.05.2010
X-treme Drift Challenge
Botniaring, Jurva
10. - 11.07.2010
X-treme Drift Challenge
Botniaring, Jurva
24. - 25.07.2010
30. - 31.07.2010
X-treme Drift Challenge
Alastaro Circuit, Virttaa
21.08.2010
10. - 12.09.2010
X-treme Tuning & Custom Car Show
Helsinki Messukeskus ILMOITA AJONEUVOSI ESILLE
 

http://www.x-treme.fi/tapahtumat/1019.dsp