20.12.2008
Olen saanut drifting PRO kuljettajilta kiitosta sähköposteista joita olen pyrkinyt tasaisin välein lähettämään, jotta he pysyisivät tietoisena siitä työstä jota kokoajan tulevien vuosien eteen tehdään sekä millaisia keskusteluja sidosryhmien (mm. AKK) kanssa ollaan käyty.
Tästä ideasta kehittyneenä tulen jatkossa kirjoittamaan ”blogihenkisesti” myös teille, suuremmalle harrastajakunnalle, jotta tiedätte mitä suomen drifting on tällä hetkellä ja mitä näkemyksiä lajin parissa työskentelevillä tahoilla on tulevaisuudelle.
Toisesta artikkelista » (linkki) voitte lukea minun taustoistani jotta kaikille niillekin ketkä minua eivät vielä ennalta tunne, muodostuu kuva siitä millaiselta pohjalta minä driftingasioista puhun.
Kauden 2008 lähentyessä loppuaan aloitettiin keskustelut tulevista vuosista ja ensi töikseni kiersin läpi suomen haastattelemassa kuljettajia menneestä kaudesta sekä keräämässä ajatuksia tulevaisuuden suhteen. Tämä työ konkretisoitui kahden kuukauden uurastuksella kauden 2009 sääntökirjan parissa.
Sääntökirja lanseerattiin kuljettajille X-treme Car Shown yhteydessä ja paikalle oli kutsuttu myös AKK:n Kalle Jokinen joka välittömästi tilaisuuden jälkeen kutsui minut seuraavaan lajiryhmän kokoukseen. Drifting lajiryhmä oli perustettu jo keväällä 2008 miettimään driftingin tulevaisuutta suomessa ja kasaamaan tärkeitä tekijöitä yhden pöydän ääreen suunnittelemaan lajille tärkeitä asioita.
Viikko myöhemmin lajiryhmän kokouksessa päätettiin X-treme Moottorikerhon olevan kauden 2009 pääsarjajärjestäjä ja samalla sovittiin että FPDA osallistuu yhteistyössä kauden järjestelyihin ja läpivientiin. Tunne oli mahtava kun vihdoin oli kenttä yhtenäistetty, mutta ikävä totuus iski lujaa kun jo muutaman päivän myöhemmin FPDA:n toimihenkilöt alkoivat perääntymään tuosta yhteisestä päätöksestä. En antanut tämän lannistaa ja jatkoin puoliväkisin yhteistyöneuvotteluja jonka johdosta marraskuun alussa tapasimme Tomi Saarisen sekä Ossi Mäkeläisen kanssa ja teimme ehdotelman jolla saataisiin yhteistyökuviot jälleen pöydälle. FPDA:n kuljettajat sekä toimihenkilöt äänestivät asiasta ja hylkäsivät ehdotuksemme yhteistyöstä.
Joulukuussa pidetyssä viimeisessä lajiryhmän kokouksessa keskusteltiin tärkeinä asioina mm. radanomistajien asenteesta lajiamme kohtaan sekä esitettiin AKK:n hallitukselle vaihtoehtoja lajiryhmän uusiksi jäseniksi. Hallitus päätti lajiryhmän uudeksi kokoonpanoksi Kalle Jokisen lajiryhmän puheenjohtajana sekä Tomi Saarisen, Ossi Mäkeläisen sekä allekirjoittaneen lajiryhmän jäseninä.
Uusi kokoonpano aiheutti jonkin verran soraääniä mm. tapahtumajärjestäjien keskuudessa, mutta uskoisin että kyseisellä kokoonpanolla lajiryhmän on mahdollista keskittyä siihen oleelliseen, eli lajin ja ennen kaikkea sen turvallisuustekijöiden edistämiseen. Lajiryhmän tehtävänä ei siis ole miettiä yhdenkään järjestäjän asioita sellaisenaan vaan kehittää toimivat säännöt, ohjeistukset sekä puitteet lajille kasvaa, sekä pitää huolta että kaikki lajin parissa järjestetyt kilpailut ovat tasokkaita, lajin määrityksen mukaisia sekä turvallisia paitsi kuljettajille, myös yleisölle. Toivoisin siis että nyt sekä AKK, lajiryhmä sekä järjestäjät saavat työrauhan eikä turhia, vihamielisyyttä kylväviä, viestejä läheteltäisi kenenkään toimesta ympäri näitä eri tahoja.
Välillä kun väkertää pienten yksityiskohtien parissa saattaa unohtua se suurempi merkitys. Haluankin muistuttaa kaikkia siitä että tämä tehty työ, niin lajiryhmän kuin eri järjestäjien toimesta, auttaa meitä kaikkia lajin harrastajia eteenpäin. Mitä paremmin laji on määritelty, sitä helpompi on sekä uusien että vanhojen kuljettajien valmistautua tuleviin kausiin ja olla varmoja että lajin parissa kilpaileminen on aina samanlaista, kilpailunjärjestäjästä huolimatta. Samoin median kanssa, aina kun joku taho saa medianäkyvyyttä, tarkoittaa se automaattisesti lisää kiinnostuneita lajin pariin ja tätä kautta kenttämme laajenee niin ettei eri järjestäjien tarvitse taistella samoista kuljettajista sekä katsojista vaan ”markkinarakoa” riittää kaikille.
Tällä ensimmäisellä monista tilannekatsauksista täältä ”lajin keskipisteestä” haluan samalla toivottaa myös erittäin mukavaa joulua sekä rauhallista ja menestyksekästä alkavaa vuotta 2009 kaikille lajin harrastajille, toimihenkilöille sekä faneille.
Jorma ”Jore-san” Tikkanen
Drifting fanaatikko